W momencie wybuchu II wojny światowej społeczność żydowska Warszawy liczyła ponad 350 tysięcy osób. W stolicy, podobnie jak w całej Polsce kwitło żydowskie życie religijne i kulturalne. Cały ten barwny świat po Zagładzie po prostu przestał istnieć. Dziś pokolenia Polaków, które nie pamiętają już przedwojennej rzeczywistości, nie zawsze są sobie w stanie uświadomić ludzki i kulturowy wymiar tej potwornej straty. Zapraszamy na wyprawę w poszukiwaniu śladów świata, którego już nie ma.
Dzieje warszawskiej gminy żydowskiej rozpoczynają się na dobrą sprawę dopiero w okresie zaborów. Od średniowiecza Żydom nie pozwalano na osiedlanie się na terytorium miasta, zamieszkiwali zatem okoliczne jurydyki, także tam nie zawsze ciesząc się spokojem. Na osiedlanie się w Warszawie zgodę wydały władze pruskie. Od tego czasu liczba ludności żydowskiej w mieście stale rosła. Powstawały czasopisma, organizacje religijne, kulturalne, społeczne i polityczne, rosły synagogi, szkoły i szpitale. Żydzi dzielili pod zaborami los Polaków i angażowali się w walkę o niepodległość, biorąc czynny udział w powstaniach. Na początku XX wieku utworzono w Warszawie Muzeum Żydowskie, a także klub sportowy „Makabi”, w latach 30-tych, już w niepodległej Polsce, Bibliotekę Judaistyczną. Kres temu wspaniałemu rozwojowi położyła II wojna światowa – utworzenie getta i deportacja jego mieszkańców do obozów koncentracyjnych, gdzie większość z nich zamordowano oraz stłumienie przez Niemców z bezwzględną brutalnością powstania w getcie.
Zwiedzanie rozpoczniemy na ul. Próżnej, gdzie znajduje się jedyny na terenie dawnego getta fragment obustronnej zabudowy. Odbędziemy również spacer po Muranowie, którego współczesna zabudowa powstała na ruinach getta, w miejscu, które przed wojną było jednym z największych w stolicy skupisk ludności żydowskiej. Zobaczymy także fragment murów „zamkniętej dzielnicy żydowskiej” i Pomnik Bohaterów Getta. Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich Polin odbędziemy podróż w czasie przez 1000 lat dziejów narodu żydowskiego w naszym kraju. Na zakończenie zwiedzania złożymy wizytę w przedwojennej Synagodze Nożyków.