Przez 63 dni (od 1 sierpnia do 3 października 1944 r.) Warszawa walczyła samotnie z niemieckim okupantem. Żołnierze AK, harcerze i cywile, podejmując heroiczny wysiłek walki o wolność i życie, ponieśli olbrzymie ofiary. Pacyfikacja powstania była równoznaczna z zagładą miasta. Zapraszamy na poruszające zwiedzanie szlakiem najważniejszych wydarzeń powstania warszawskiego.
Dowództwo AK chciało samodzielnie wyzwolić stolicę, aby zapobiec radzieckiej dominacji. Akcja „Burza”, której jednym z kluczowych etapów był wybuch powstania, nie powiodła się. Armia Czerwona bezczynnie przyglądała się wykrwawianiu Warszawy, a pomoc z Zachodu była po prostu zbyt mała, aby mogła przeważyć szalę zwycięstwa na stronę powstańców. W przeciągu trzech miesięcy powstania zginęło 16 tys. polskich żołnierzy, niemal drugie tyle trafiło do niewoli, a ok. 20 tys. odniosło rany. Liczba ofiar wśród cywilów sięgnęła 200 tys. Świat jedynie przyglądał się hekatombie ogromnego miasta w sercu Europy. Uczestnicy powstania wykazywali się heroicznym męstwem, walcząc do końca o każdy dom i zaułek. Okupant natomiast potraktował uczestników zrywu i ludność cywilną miasta z bezwzględnym okrucieństwem.
W trakcie naszego zwiedzania opowiemy Państwu o najbardziej dramatycznych momentach powstania. Odwiedzimy m. in. Archikatedrę św. Jana, której nie udało się uratować przed wysadzeniem i pożarem. Udamy się również na Podwale, w okolice Pałacu Raczyńskich, aby wysłuchać historii o eksplozji niemieckiego pojazdu opancerzonego, która zabiła ponad 300 osób. Odwiedzimy również sam Pałac, gdzie Niemcy dokonali masakry pacjentów powstańczego szpitala, a także Wolę, gdzie wymordowali tysiące cywilów. Niezwykle ważnymi miejscami na trasie naszego zwiedzania są również monument Małego Powstańca oraz Pomnik Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich, gdzie znajduje się również właz do kanału, którym ewakuowano tysiące powstańców ze Starówki.