Warszawska Praga może poszczycić się naprawdę długą historią. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach sięgają aż X wieku. Nazwa „Praga” po raz pierwszy została użyta w 1432 roku, a w 1791 roku ówczesne miasteczko zostało włączone do Warszawy. W XIX wieku dzielnica przeszła wielkie przeobrażenie – na jej terenie powstało wiele zakładów przemysłowych i chemicznych, wybrukowano ulice, wybudowano węzeł kolejowy, rozwinął się sektor usługowy. Rozwój pociągnął za sobą również zmianę charakteru dzielnicy – większość zamieszkujących ją ludności stanowili robotnicy.
W czasie II wojny światowej Praga, w porównaniu z resztą Warszawy, nie uległa zbyt dużym zniszczeniom. Tuż po wojnie na jej terenie powstały słynne FSO – Fabryka Samochodów Osobowych oraz Stadion Dziesięciolecia. Dzielnica przez długie lata miała opinię nieco zaniedbanej, na niektórych budynkach do dnia dzisiejszego zachowały się np. ślady po kulach. Praga słynęła również ze specyficznego, robotniczego folkloru i kultury. W ostatnich latach nastąpił jej intensywny rozwój, przystąpiono do rewitalizacji, a na miejscu powstało wiele ciekawych inicjatyw. Zapraszamy do wspólnego odkrywania nowego i starego oblicza warszawskiej Pragi!
Naszą wycieczkę rozpoczniemy pod cerkwią św. Marii Magdaleny, odwiedzimy też Bazylikę Katedralną, uwieńczoną dwiema smukłymi wieżami. Następnie udamy się na wędrówkę ulicami Starej Pragi – kBrzeską, Ząbkowską i Targową, po drodze będziemy mijać stare kamieniczki, domy mieszkalne z przełomu XIX i XX wieku, a także synagogi. Eskapadę po Pradze zakończymy na Bazarze Różyckiego. Zapraszamy!