Stolicę Polski warto odwiedzić ze względu na wspaniałe zabytki, infrastrukturę i muzea. Długa i bogata historia Warszawy sięga IX wieku! Nowoczesność zderza się tu z przeszłością, a zabytkowe budowle wyróżniają się na tle nowatorskich rozwiązań architektonicznych rodem z XXI wieku. Jednym z obiektów-symboli przypominających o świetnej przeszłości Warszawy jest oczywiście zlokalizowana na Starym Mieście rezydencja królów Polski. Zapraszamy na zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie!
Budowla o burzliwej przeszłości
Każdego dnia z Wieży Zegarowej usłyszeć można Hejnał Zamku Królewskiego. Rozbrzmiewa trzy razy, aby uczcić trzy największe wartości – Boga, Honor oraz Ojczyznę. Dlaczego? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się Państwo podczas naszej wyjątkowej podróży po otoczeniu i wnętrzach Zamku Królewskiego.
Bez wątpienia jest to miejsce tajemnicze, fascynujące, przepełnione historią Polski. Zamek istnieje przeszło 700 lat i ma bardzo burzliwą przeszłość. Budynek został całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej i zniknął z powierzchni ziemi na 37 lat. Wiele fragmentów wystroju oraz dzieł sztuki udało się ocalić dzięki pracownikom. Tak, jak nasz kraj, który podniósł się po ciężkiej walce, tak Zamek Królewski został całkowicie wskrzeszony w 1984 roku i stał się symbolem polskości.
Dziś prace nad renowacją są praktycznie zakończone, dlatego możemy podziwiać obiekt w pełnej krasie.
Otoczenie królewskiej rezydencji
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie to podróż przez bardzo wiele sal i apartamentów jednak… czy zastanawialiście się państwo, co znajduje się w otoczeniu budowli?
Wyjdźmy zatem na chwilę na zewnątrz. W XVI wieku zbocze wzniesienia, na którym usytuowany jest zamek pozostawało niezagospodarowane. W XIX stuleciu podjęto próbę zasadzenia drzew i krzewów, ale działania te porzucono. W czasach niepodległej Polski zapadła decyzja o założeniu tu ogrodu. Niszczycielska siła II wojny światowej zmieniła te plany. W 2015 roku odtworzono Ogród Górny. Zapierające dech w piersiach wielopoziomowe tarasy, a na nich tysiące rozkwitających kwiatów oraz ustawione z myślą o spacerowiczach ławki, a wszystko to położone na kilku tysiącach metrów kwadratowych! Jest to idealne miejsce aby zaczerpnąć świeżego powietrza i przed wejściem do Zamku zachwycić się wspaniałym widokiem. A teraz zapraszamy Państwa do środka…
Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie – wnętrza
Zaraz po wejściu wita nas Apartament Wielki. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Wielka, gdzie niegdyś odbywały się bale, koncerty i spektakle teatralne. Sala ta jest niezwykła ze względu na sklepienie dekorowane malowidłem mitologicznym przedstawiającym Rozwikłanie Chaosu. W Pokoju Marmurowym znajdziemy natomiast portrety królów polskich. Przejdźmy teraz do Sali Rycerskiej, której sam Stanisław August Poniatowski nadał funkcję miejsca upamiętnienia zasłużonych Polaków, a także ważnych chwil w historii państwa. Pomysł ten został urzeczywistniony dzięki wysiłkom znakomitych artystów – Merliniego, Bacciarellego, Bruna i Monaldiego. Salę wypełniają portrety i popiersia wyróżnionych w ten sposób przez króla osobistości.
Przejdźmy teraz do wspaniałych Apartamentów Królewskich. W Pokoju Canaletta możemy podziwiać imponujące obrazy przedstawiające XVIII-wieczną Warszawę, namalowane przez Bernardo Bellotto zwanego właśnie Canalettem. W Pokoju Zielonym król spotykał się z ministrami, natomiast w Pokoju Żółtym znajdowała się jadalnia, w której organizowane były słynne obiady czwartkowe. Monarcha gościł na nich wybitne osobistości świata nauki i literatury.
Wnętrze Pałacu Pod Blachą (niegdyś osobna kamienica, obecnie połączona z Zamkiem) to przede wszystkim Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego. W czasach, gdy ten znakomity lokator zamieszkiwał Pałac, funkcjonował tu jeden z pierwszych i najznakomitszych salonów towarzyskich stolicy, przyciągając gości z całej Europy!
Nazwa dalej położonych Pokojów Królewiczowskich wywodzi się od Zygmunta III i jego synów, którzy mieszkali w tych komnatach: Władysława Zygmunta, Jana Kazimierza, Karola Ferdynanda, Aleksandra oraz Jana Olbrachta. Można tu zobaczyć m. in. wspaniałe obrazy Jana Matejki!
Sala Senatorska odegrała szczególną rolę w naszej historii. To tu w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja. Imponująca sala została w połowie zniszczona po powstaniu listopadowym, zachował się jednak przepiękny fotel królewski, przetrwała również część dekoracji.
Naszą przygodę zakończymy wyjściem na Dziedziniec Wielki mierzący ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni. Górują nad nim przepiękne fasady, których forma architektoniczna odzwierciedla różne etapy dziejów budowli (jest fasada gotycka, a także wczesnobarokowa) Przebywając na terenie Zamku Królewskiego, bardzo łatwo wyobrazić sobie zamierzchłe czasy i Króla przechadzającego się po dziedzińcu. Zwiedzanie Zamku Królewskiego to ważny punkt w programie naszego . Życzymy Państwu Miłej wycieczki!