Dobrze zorganizowany turysta jest w stanie zobaczyć i zapamiętać więcej w porównaniu z osobą, która działa spontanicznie. Zawsze warto mieć dobry plan, szczególnie wtedy, gdy odwiedzamy dane miejsce po raz pierwszy, podróżujemy z dziećmi lub mamy bardzo ograniczony czas zwiedzania. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie dostrzec dużo więcej szczegółów, wiemy, gdzie mamy podążać i na pewno nie zgubimy się w stolicy. Mamy nadzieję, że zaprezentowane niżej wskazówki pomogą Państwu w zorganizowaniu płynnie przebiegającej, satysfakcjonującej wycieczki. Przedstawiony plan wycieczki po Warszawie zakłada ok. 2 dni zwiedzania.

Warszawska Starówka – tradycyjny początek zwiedzania
Rozpocznijmy naszą podróż od Starego Miasta. Podczas II wojny światowej, a zwłaszcza w okresie powstania warszawskiego i tuż po nim, Starówka została niemal zrównana z ziemią. Renowacja trwała długo, ale ostatecznie Stare Miasto przybrało piękny kształt z czasów największej świetności miasta, czyli XVII i XVIII wieku. Z centrum można się tu dostać ulicą Marszałkowską, Królewską i Senatorską, a parking znajdziecie Państwo od strony ulicy Podwale. Na Starówce i w jej okolicach usytuowanych jest mnóstwo obiektów godnych obejrzenia. Odległości są na tyle niewielkie, że nie musimy używać żadnych środków transportu i w krótkim czasie możemy przemieścić się od jednego obiektu do drugiego.
Na Placu Zamkowym od strony Krakowskiego Przedmieścia wznosi się piękna, klasycystyczna dzwonnica św. Anny. Warto wspiąć się na szczyt budowli – widok jest wspaniały. Oczywiście na Placu znajduje się również pierwszy polski świecki pomnik – Kolumna Zygmunta III Wazy. Możemy ją podziwiać dzięki Władysławowi IV, pomysłodawcy i fundatorowi takiego upamiętnienia ojca. Na Placu Zamkowym od strony Podwala znajdą Państwo przystanek turystycznej linii 180.
Po wschodniej stronie Placu Zamkowego znajduje się Zamek Królewski. Główny etap powojennej odbudowy rezydencji królewskiej ukończono udostępnieniem Zamku zwiedzającym w 1984 roku. W Zamku możemy zwiedzić m.in. sale sejmowe, dworskie, apartament Wielki i Królewski oraz Pokoje Królewiczowskie. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała Sala Balowa. Na drugim piętrze znajduje się mieszkanie Stefana Żeromskiego oraz gabinet Gabriela Narutowicza.
Nieopodal, przy ul. Świętojańskiej znajduje się Archikatedra św. Jana. Budowla powstała w XIV wieku i odegrała ogromną rolę w dziejach Warszawy. To właśnie tutaj dokonało się zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. W podziemiach kościoła zostali pochowani między innymi Henryk Sienkiewicz oraz Gabriel Narutowicz.
Przejdźmy na Rynek Starego Miasta. Od strony Zakrzewskiego przykuwa uwagę Kamienica Pod Lwem (nr 13), po stronie Kołłątaja kamienica Fukierowska (nr 27), natomiast od strony Dekerta kamieniczka Falkiewiczowska (nr 28). Każda z nich jest szczególnie piękna. Warto wspomnieć, że kamienice od strony Dekerta nigdy nie były zburzone.
Plan wycieczki po Warszawie – różne oblicza stolicy
Na Placu Defilad, zaraz przy ulicy Marszałkowskiej znajduje się Pałac Kultury i Nauki. Będąc w Warszawie nie można go ominąć. Obiekt ma 234,5 metrów wysokości (to najwyższy budynek w kraju). Ofiarowany „w darze przyjaźni” przez ZSRR jest najbardziej znanym zabytkiem socrealizmu w Polsce. W Pałacu jest aż 3288 sal! Możemy wjechać na 30 piętro i zobaczyć przepiękną panoramę miasta. W Pałacu znajduje się również m. in. Muzeum Techniki.
Nieopodal na ulicy Grzybowskiej 79 znajduje się wspaniałe Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum wykorzystuje nowoczesną technikę, aby zobrazować widzom dzieje powstańczej stolicy. Ekspozycja oddziałuje na wszystkie nasze zmysły, doskonale uzmysławiając dramatyzm tamtych dni.
Po zobaczeniu wyżej wymienionych obiektów warto pojechać na Nowy Świat. Jest to jeden z najbardziej uczęszczanych szlaków turystycznych biegnący od Zamku Królewskiego aż do Łazienek. Na początek zajrzyjmy pod nr 35 czyli do Bliklego – najstarszej (założonej w 1869 r) oraz najpyszniejszej cukierni w Warszawie!
Przy Al. Jerozolimskich 3 zlokalizowany jest gmach Muzeum Narodowego. Na wystawach stałych możemy podziwiać m. in. wspaniałe przykłady sztuki starożytnej z różnych kręgów kulturowych, sztuki średniowiecznej oraz nowożytnego malarstwa polskiego i europejskiego.
Po sąsiedzku (pod nr 1) znajduje się Muzeum Wojska Polskiego, które również warto odwiedzić. Można tu zobaczyć najwspanialszą w Polsce kolekcję militariów pochodzących z całego okresu ponad 1000 lat istnienia polskiej państwowości.
Prostopadle do Al. Jerozolimskich biegną Aleje Ujazdowskie krzyżujące się z nimi na rondzie Gaulle’a. To właśnie przy Ujazdowskich znajduje się Zamek Ujazdowski. Ta piękna budowla powstała w XVII wieku, natomiast po wojennych zniszczeniach została odbudowane dopiero w latach 80 XX wieku. Obecnie jest tu zlokalizowane Centrum Sztuki Współczesnej.
Na końcu uliczki Agrykola znajdują się słynne Łazienki Królewskie. Ten olśniewający kompleks pałacowo-parkowy uznawany jest za jeden z najwspanialszych w Polsce i należy do punktów obowiązkowych na trasie zwiedzania Warszawy. Nazwa letniej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego powstała od pawilonu kąpielowego, który wybudował tu Stanisław Herakliusz Lubomirski w XVII wieku. Stanisław August Poniatowski zakupił okoliczne tereny i, korzystając ze znakomitych umiejętności swego nadwornego architekta Domenico Merliniego wzniósł przepiękny zespół budynków w stylu klasycystycznym. Zwieńczeniem dzieła było zaprojektowanie przez Jana Chrystiana Szucha wspaniałego parku ze stawami.
Zwiedzanie Łazienek zamyka nasz plan wycieczki po Warszawie, nie wyczerpuje jednak listy stołecznych atrakcji!